Dzień dobry wszysztkim😊
W dniu dzisiejszym chcielibyśmy poruszyć temat doboru środków ochrony indywidualnej❗️
Temat na ogół wydaje sie prosty 🤔
👉Każdy pracodawca wie,że musi zabezpieczyć pracownika przed czynnikami zewnętrznymi, które na niego oddziałowywują podczas procesu pracy. Jak to zrobić❓
Na jakie zagrożenia w środowisku pracy należy zwrócić uwagę❓
Na co zwrócić uwagę przy doborze środków❓
Co zrobić w sytuacji, gdy pracownik nie chce stosowac zakupionych przez pracodawcę środków ochrony indywidualnej❓
Czy może pracować w prywatnych, zakupionych przez siebie rzeczach❓
⭐️ Pojawia się wiele pytań, ale nie martw się, pomożemy Ci odpowiedzieć na nie wszystkie i dopasować asortyment do Waszych potrzeb przy okazji optymalizując koszty.

👉A teraz od początku. Środki ochrony indywidualnej to środki, które pracownik nosi bądź trzyma w ręku, aby zebezpieczyć się przed zagrożeniem bądź zagrożeniami niebezpiecznymi lub szkodliwymi występującymi w jego środowisku pracy.
Jakie mamy kategorie❓
👉środki ochrony kończyn – ochraniacze stóp, obuwie ochronne, ochraniacze kolan, łokci, dłoni, rękawice
👉środki ochrony głowy – hełmy ochronne,
👉środki ochrony twarzy i oczu – okulary ochronne, gogle ochronne, przyłbica ochronna, przyłbica spawalnicza
👉środki ochronny słuchu – nauszniki, wkładki (zatyczki) przeciwhałasowe,
👉środki ochrony układu oddechowego, izolujące cały organizm – kombinezony gazoszczelne, maski i półmaski
👉środki chroniące przed upadkiem z wysokości – linki bezpieczeństwa, szelki bezpieczeństwa itp.

❗️Dobierając środki ochrony indywidualnej zwróćmy uwagę na certyfikat zgodności, jakość produktu, środkowisko (makre,suche), w którym pracuje Wasz pracownik. Niewłaściwie dobrane środki ochrony indywidualnej (za ciasne, za luźne, uwierające, parujące np. gogle) również mogą być przyczyną wypadków a tego chcielibyśmy uniknąć.

❗️Pracodawca może ustalić stanowiska pracy na których umożliwi stosowanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego (ważne: roboczego, a nie ochronnego!), spełniających wymagania z zakresu bhp (Art. 237(7) § 2 k.p.). Tego przepisu zastosować nie możemy do stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

❗️Pracodawca ma obowiązek nie tylko zapewnić środki ochrony indywidualnej, ale również egzekwować jego używania przez pracowników. W przypadku ignorowania przez pracowników obowiązku stosowania przewidzianych przez pracodawcę środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, pracodawca nie powinien ich dopuścić do pracy (bez prawa do wynagrodzenia), a także może zastosować karę porządkową, o której mowa w art. 108 k.p. (upomnienie, nagana lub kara pieniężna), za nieprzestrzeganie przepisów i zasad bhp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.