✅ Czy zasiłek chorobowy w związku z wypadkiem przy pracy należy wypłacać od dnia wypadku bez czekania na uznanie zespołu powypadkowego zdarzenia jakie miało miejsce za wypadek przy pracy❓
Czy można wypłacić zasiłek chorobowy jeżeli pracodawca nie zatwierdził protokołu powypadkowego❓
💥 Odp.: Nie!

✅ Zespół powypadkowy musi określić co było przyczyną wypadku oraz ustalić z czyjej winy on powstał. Wówczas sporządza stosowne dokumenty.

👉 Następnie pracodawca zatwierdza protokół.

✅ Zachowanie takiego toku postępowania stanowi podstawę do wypłacania zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy jego wymiaru.
👉 Do momentu zakończenia postępowania powypadkowego i zatwierdzenia przez pracodawcę sporządzonej dokumentacji powypadkowej zasiłek wypłaca się według zasad określonych ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
📌W sytuacji niezdolności pracownika do pracy pracodawca wypłacił wynagrodzenie za okres choroby, a w wyniku postępowania wypadkowego zostanie ustalone, że miał miejsce wypadek przy pracy, to za okres niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy na zasadach określonych w ustawie wypadkowej.

Co w takiej sytuacji należy zrobić❓

✅ W takim przypadku pracodawca:

✍🏻 wypłacone pracownikowi wynagrodzenie powinien potraktować jako zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego,

✍🏻 powinien dokonać – na rzecz pracownika – odpowiedniej dopłaty świadczeń,

✍🏻 powinien złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych odpowiednie dokumenty korygujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.